macierzyństwo = niepewnośćBędąc mamą można dużo dostać i wiele się nauczyć. 
Zanim urodziłam dziecko nie byłam pewna, czy dam radę, czy będę dobrą mamą. Wierzę, że dla dziecka mama jest całym światem. Wzorem, podporą. Teraz wiem, że to przychodzi z czasem, stopniowo. Powoli, wraz z pojawieniem się dzieci rodzi się ogromna miłość, siła i poczucie, że wcale nie trzeba być perfekcyjną mamą - wystarczy być dobrą - bo dzieci potrzebują przede wszystkim miłości i poczucia bezpieczeństwa - a to naprawdę jesteśmy w stanie im dać! 

Narodziny dziecka to rewolucja - wejście w kolejny etap życia. Wielka nieznana! Nagle wchodzimy w nowe, trudne role rodziców. Cudownie byłoby, gdyby dziecko wzmacniało relację  między rodzicami. Bo jedno w tych zmianach powinno być stałe - najważniejszą relacją uczuciową jest związek między mamą a tatą! Czasem dążenie do perfekcyjności w nowej roli zaczyna działać odwrotnie. Oby to zawsze było chwilowe zachłyśnięcie.  Jedno, co może Wam pomóc, to wsparcie najbliższej osoby - razem zawsze łatwiej! 


Strach przed nieznanym może paraliżować! Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny musimy być świadomi tego, że wraz z macierzyństwem zmienia się wiele rzeczy. To już nie Ty i On. To już RODZINA - w pełni tego słowa znaczeniu. 

Niczego nie wiesz. Niczego się nie spodziewasz. Nic nie możesz przewidzieć. Nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele Cię jeszcze może zaskoczyć. Obserwujesz innych rodziców. Starasz się wyłapać w ich zachowaniu kwestie wychowawcze, które pochwalasz i negujesz. Wyciągasz wnioski. Czytasz, czytasz i jeszcze raz czytasz: od książek z kategorii medycyna, poprzez artykuły znanych blogerek aż po fora dla matek. Nagle stajesz się bacznym obserwatorem a analiza zachowań dzieci i ich rodziców trwa 24h na dobę. Dopada Cię przerażenie - "czy dam radę?" - pytasz się nieustannie. Myślisz, oceniasz, planujesz. Masz na to 9 miesięcy. Bo okres ciąży to najlepszy z możliwych czasów, w którym tak naprawdę przygotowujesz się do roli macierzyństwa, do bycia mamą. 


Dziewczyny, odwagi! Macierzyństwo to piękne  doświadczenie, warte podjęcia ryzyka bycia bardziej zmęczoną, troszeczkę grubszą i może nawet mniej atrakcyjną przez jakiś czas. W obliczu tego małego cudu, jakim jest dziecko nie ma to większego znaczenia! 


A to dowód.
Zdjęcia wykonane w dniu powrotu do domu.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz