Swędzące sprawy Maluchów!Wspólna zabawa.
Wspólne zabawki.
Uściski dłoni.
Poklepanie po plecach.
Przytulanie.
Korzystanie z cudzego ręcznika. 


To wszystko robi Twoje dziecko! Naturalne rzeczy, które stwarzają okazje do roznoszenia infekcji i pasożytów. Tak niewiele wystarczy, by zarazić się np. świerzbowcem ludzkim.Przyszedł wrzesień. Maluchy nasze powędrowały do żłobków, przedszkoli i szkół. Ulga, bo przez te kilka godzin możemy zorganizować czas troszkę inaczej. Strach, bo zamknięte skupiska ludzi stwarzają sprzyjające warunki do rozprzestrzeniania się tej i innej zarazy. Przychodnie i szpitale znów zaczynają pękać w szwach. Infekcje gonią infekcje, a pasożyty są w swoim żywiole. My, jako rodzice, najbardziej drżymy na myśl o tym, że coś może przyczepić się naszych dzieci! I tak może być. Niestety.Już na samym początku zaczęłam Cię straszyć! Celowo. Bo owszem, w pozornie niewinny sposób można zarazić się świerzbowcem ludzkim - pasożytem z rzędu roztoczy, który wywołuje uciążliwy  świąd. Możesz mieszkać w naprawdę czystych warunkach i dbać o higienę, a mimo to możesz się nim zarazić. Bezpośrednio, lub pośrednio. Najbardziej narażone są na to osoby przebywające ze sobą w dłuższym kontakcie. W grupie najwyższego ryzyka są więc nasze Maluchy, u których do zarażenia dochodzi niezwykle łatwo - podczas wspólnych zabaw. Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną poprzez kontakt rąk, oraz pośredni, czyli np. korzystanie z niektórych przedmiotów codziennego użytku, typu ręczniki, pościel, pluszowe zabawki. Ten pasożyt potrafi przeżyć bez żywiciela nawet do 3 dni. Cholerstwo! Niestety szczyt zachorowań na świerzb przypada na wrzesień-marzec. 

Najczęstsze objawy to:
- silna reakcja alergiczna 
- wysypka grutkowato - pęcherzykowa 
- przymus drapania- charakterystyczne przeczosy - linijne nadżerki naskórka spowodowane intensywnym drapaniem.
- w wywiadzie podobne objawy u osób z otoczenia

Przede wszystkim pomóc powinna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i/lub dermatologa, który w sposób fachowy oceni przypadłość! Nigdy nie lekceważmy objawów. Jeśli oczekujemy na wizytę, i chcemy ulżyć w świądzie, możemy stosować:

 • dostępny w aptece płyn na skórę Novoscabin, do stosowania u osób przebywających w miejscach o dużym ryzyku zakażenia świerzbem
 • olejek dodawany do kąpieli: lawendowy, herbaciany, cynamonowy 
 • napary z ziół takich jak tymianek, babka wąskolistna, piołun
 • okłady z octu (babcina metoda)
 • przyda się też wzmożona higiena osobista - mycie najlepiej w szarym mydle

A! Moi drodzy, świerzb jest chorobą zakaźną, więc leczeniem należy objąć wszystkich domowników - nawet tych, którzy jeszcze objawów nie mają. No i koniecznie: dezynfekcja, pranie ubrań, ręczników, pościeli, pluszaków itp. 

Uff! Przebrnęłam przez ten  nieprzyjemny, ale potrzebny i ważny temat, który należy do tabu!  Więcej możecie doczytać sami wpisując odpowiednie zagadnienie na portalach medycznych, a przede wszystkim nie bójcie się zadawać pytania lekarzom pierwszego kontaktu!
Pamiętajcie, że tylko nasza czujność pomoże szybko wyeliminować problem - każdy! Nie ma nic ważniejszego, niż zdrowie nasze i naszych dzieci! I życzę Wam, by Wasze Maluchy pędziły do swoich żłobków, przedszkoli i szkół w takich podskokach, w jakich "leci" mój! :)

kurtka - zezuzulla / czapka - pompom_cap / buty - bartek / plecak - turlututu / hulajnoga - mini micro 

10 komentarzy

 1. Przede wszystkim mycie rąk, mycie rąk i jeszcze raz mycie rąk ;) w przedszkolu, w domu, po przyjściu z dworu. Nasz pediatra podpowiedział jeszcze - przebieranie dziecka od razu po przyjściu z przedszkola w inne, domowe ubrania a przedszkolne od razu do pralki. Jak na razie mamy sukcesy tylko 4 dni opuszczone przez malucha w przedszkolu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kucze, pierwszy raz o czymś takim słyszę, ale dobrze wiedzieć w razie czego!

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam kolegę w średniej szkole, który chorował na to :/ podając mu rękę na powitanie po prostu czuło się schodzącą skórę. Wiedział co mu jest, ale my nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak łatwo się tym pasożytem zarazić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tu też masz rację. Trzeba zapobiegać.
  Chociaż absolutnie jestem zdania, że dziecko powinno być brudne (umazane czekoladą, w ubłoconych butach) to jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co czai się w przedszkolu/szkole/żłobku

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zabraniam dziecku się brudzić :)
  ale mycie rąk to u nas priorytet :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze świerzbem nie ma żartów, jak to paskudztwo dostanie się na któregoś z domowników to może od razu się przenieść podczas kontaktu na innych domowników. Ja też przez to przechodziłam w domu jak mój Bartuś przywiózł to z obozu. Polecam poczytać na swierzb 5v lub w instytucie zdrowia publicznego, zeby wiedziec jak zapobiegac rozprzestrzenieniu pasozyta. Ja tez stosowalam novoscabin u calej mojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko jest przed nami. Niestety wirusy, bakterie i pasożyty są nieodzownym elementem naszej codzienności i chyba nie ma takiego domu, w którym nie dałyby wycisku. O pewnych kwestiach jednak się nie mówi zbyt często... a to błąd!

  OdpowiedzUsuń
 8. Spokojnie;)
  Wystarczy nasza czujność!

  OdpowiedzUsuń