Czas poszerzyć przestrzeń tarasową!


 Jeszcze rok temu urządzaliśmy nasz mały kącik wypoczynkowy na tarasie. Obserwowaliście naszą metamorfozę i na blogu, i na portalu HOMEBOOK.
Taras jak z Homebook'a stał się rzeczywistością! Stworzyliśmy idealne miejsce na czas letni, przenieśliśmy swój salon na taras. 

I jak zapowiadałam, tak też się dzieje - w tym roku poszerzamy naszą przestrzeń tarasową. Głównie z  dwóch powodów: musimy osłonić się i od słońca, i od wiatru. I tu pamięcią wracam do czasu, w którym dom budowaliśmy. Przyznaję szczerze: kompletnie nie zwróciliśmy uwagi na fakt, że nasz taras od godziny 11 do godziny 20 narażony jest na słońce. Nasza lokalizacja też nie chroni nas w żaden sposób przed wiatrem - na naszej działce i wokół niej nie ma drzew, nie ma krzewów - zawiewa nas więc jak tylko może. A my przecież chcemy z tego tarasu jak najwięcej korzystać. Przemierzyłam więc ponownie portal Homebook w poszukiwaniu tarasowych inspiracji > o tu. Zawsze, gdy tam zaglądam - przepadam. Zawsze znajduję całe mnóstwo inspiracji, aranżacji  a nawet projektów, które mogą nam służyć za przykład. Homebook to również kopalnia wiedzy - zawsze trafię na interesujący mnie artykuł! I tym razem szukając podpowiedzi - znalazłam rozwiązanie! PERGOLA! Drewniana prosta konstrukcja, z grubych drewnianych bel, wypełniona mnóstwem listew, które ten cień i osłonę przed wiatrem mają nam zapewnić. Będzie pięknie! Nie dość, że spełni to swoją rolę, zrobi nam przy tym naprawdę fajny klimat, stworzy intymne miejsce, dodatkowo nadając budynkowi nowoczesnego charakteru.

Pergola pełni różne fukcje:
  • daje zacienienie tarasu 
  • jest podporą dla roślin pnących
  • nadaje wizualnej lekkości budynkowi, integracja budynku z niebem
  • może być dodatkowym nośnik oświetlenia elektrycznego
  • może służyć również jako wspornik dla dodatkowych materiałów osłonowych np. plandeki przeciwdeszczowej
Przejrzeliśmy całe mnóstwo zdjęć. Przeczytaliśmy kilka wartościowych artykułów. Obejrzeliśmy filmiki instruktażowe i poradziliśmy się fachowców - nie pójdziemy na łatwiznę kupując gotowy projekt pergoli i płacąc za jej montaż. Zdecydowaliśmy wykonać ją sami, wspomagając się fachową ręką przy tworzeniu głównej ramy - bo przerośnie ona nasze możliwości fizyczne.

Nasza pergola będzie osłaniać taras z najbardziej nasłonecznionej strony, dzięki czemu zyskamy dużo dodatkowego cienia - zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
Pojawi się część grillowa - z wyznaczonym miejscem na grill, który w przyszłości zbudujemy.
Pojawi się część jadalniana - w której przy suto zastawionym (DUŻYM) stole zbierać będzie się cała rodzina.
Zaaranżujemy raz jeszcze część wypoczynkową - gdzie wypić można już teraz gorącą kawę i odpocząć w fotelach hamakowych.
Znajdzie się miejsce dla zielonych rośli, która pięknie komponować będzie się z drewnem! Zyskamy dużo intymnej przestrzeni - wyciszonej i ocienionej. Wydatek duży (lub nie) - ale na lata!

Zobaczcie najpiękniejsze inspiracje przydomowej pergoli!Brak komentarzy

Prześlij komentarz