Pomysł na: własnoręcznie wykonaną PERGOLĘ TARASOWĄ

Myślicie nad zbudowaniem pergoli tarasowej, która osłoni Was przed słońcem i wiatrem? Ten wpis jest dla Was!

Lato! Bez wątpienia w tym roku temperatury dają nam popalić już od wczesnych miesięcy. Przyszedł kwiecień i przypomniał nam, jak wielki problem mamy z naszym tarasem. Nie wykorzystujemy go w pełni, ze względu na jego niemalże całodobowe nasłonecznienie i brak osłony przed wiatrem. 
Pisałam Wam o tym [klik]! Cel na ten rok, to poszerzenie przestrzeni tarasowej o kolejny jej elementy: strefę grillową i jadalnianą. Tak też się stało! Przejrzałam więc moją kopalnię inspiracji od deski do deski. Troszkę to trwało, nim znalazłam rozwiązanie - lecz szukać było warto! I powiem tutaj szczerze! Czasami wydaje mi się, że gdyby nie portal Homebook, o którym namiętnie Wam wspominam, zupełnie nie miałabym pojęcia, jak zabrać się do działania, na czym się wzorować, i jaki styl odpowiada mi najbardziej. To miejsce, w którym znajduję całe mnóstwo inspiracji, ogrom profesjonalnych aranżacji, tysiące artykułów przygotowanych przez specjalistów, forum, na którym poruszyć można każdy nurtujący nas temat i to co najważniejsze - nieskończenie wielką bazę zdjęć, która ciągle się rozrasta! To taki portal, którego możesz być częścią, jeśli tylko chcesz pochwalić się swoim projektem, pomysłem na dekorację wnętrza, rozwiązaniem DIY lub metamorfozą i uzyskać opinię - wystarczy, że założysz tam konto i stworzysz post! Dodaj zdjęcia, opis i inspiruj innych. Co jest jeszcze fajne i dla mnie bardzo pomocne? To, że zdjęcia są metkowane - produkty użyte w aranżacjach są oznaczone i posiadają cenę oraz aktywny link bezpośrednio do sklepu. Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo to ułatwia zakupy online -  jednego miejsca możemy przeglądać ofertę ogromnej bazy największych sklepów i marek. Zresztą - przekonacie się niebawem :)

Od inspiracji zaczerpniętych z Homebook (kliknij by je zobaczyć) płynnie przeszliśmy do etapu działań. Zamysł był jeden - tniemy po kosztach: zwłaszcza na robociźnie wkładając w to jak najwięcej własnej pracy. Nim jednak ruszyliśmy - do wszystkiego musieliśmy dojść, wiele przemyśleć, i dużo zmienić.

  1. Zmieniła swoje miejsce - pierwotnie miała być wybudowana na rogu naszego budynku, osłaniając obecnie zagospodarowaną część wypoczynkową z dwóch stron. Po wielu obserwacjach i analizach doszliśmy do wniosku, że nie tam jest na potrzebny cień - to na naszej dużej przestrzeni jadalnianej potrzebujemy zadaszenia, dzięki któremu w końcu będziemy mogli urządzić przyjęcie grillowe! 
  2. Zmieniła wielkość - pierwsza pergola sięgała aż za chodnik położony za naszym tarasem - obecnie pergola jest ma mniej głębokości o 2 metry i kończy się tuż za donicą przynależną do tarasu, co pozwoliło nam na stworzenie bardziej intymnej przestrzeni na tarasie - 5x3 metry. 
  3. Zmienione zostało drewno, z którego pergola jest wykonana - a to za sprawą przeliczenia kosztów, zapotrzebowania i niestety - mało fachowej firmy, u której zamówione zostało drewno klejone. Ten ostatni powód właśnie skłonił nas do tego, by wybrać dużo tańsze rozwiązanie, zmienić projekt, i skorzystać z ogólnodostępnego drewna sosnowego konstrukcyjnego. 

  1. Projekt - szukaj inspiracji, oglądaj, analizuj, planuj! Im więcej fotografii z realizacjami przejrzysz, tym więcej aspektów dotyczących budowy i zagospodarowania dostrzeżesz. Koniecznie zajrzyj na portal HOMEBOOK.pl - kopalnia wiedzy i niesamowity motywator! Czytaj i dopytuj - im więcej wiesz nim zaczniesz budowę - tym lepiej. Zwłaszcza dla Twojej kieszeni.
  2. Drewno - zastanów się, czy pergola i miejsce w którym się znajduje to zdecydowanie wybór ostateczny. Jeśli jesteś przekonany, ze pergola ma służyć Ci 5-10-20 lat - wybierając drewno zdecyduj się na drewno klejone, które na pewno to zagwarantuje. Niestety wiąże się to z wielokrotnieniem kosztów realizacji, ze względu na wysokie ceny drewna klejonego. Jeśli natomiast Twoje zadaszenie/pergola jest tymczasowe, i nie widzisz w tym nic złego, że po kilku latach zaistnieje potrzeba odnowienia/wymiany/rozebrania wykonanej konstrukcji - spokojnie tak jak my możesz zdecydować się na drewno konstrukcyjne dostępne od ręki w każdym składzie budowlanym, typu sosna - mniej trwała, lecz zdecydowanie najtańsza
  3. Impregnacja drewna - wybierz najbardziej odpowiedni produkt do sowich potrzeb. Przy realizacji projektu pergoli zewnętrznej, z drewna sosnowego całkowicie narażonego na czynniki atmosferyczne - istotny jest wybór produktów  do jego zabezpieczenia. Przeanalizuj ofertę producentów farb do zastosowania na zewnątrz, dopytaj, skonsultuj się z fachowcami. Najlepszą ochronę drewna na zewnątrz zapewniają środki jak: lakiery, bejce, oleje, impregnaty, pokosty, lakierobejce. W ofercie można znaleźć najskuteczniejsze środki ochrony drewna przed szkodnikami (owadami, grzybami, glonami, bakteriami), środki ochrony drewna przed ogniem (impregnaty ogniochronne) i preparaty do drewna chroniące przed promieniowaniem UV, wodą, wilgocią i ekstremalną temperaturą. 
  4. Konstrukcja - tworząc konstrukcję możesz skorzystać z pomocy fachowców, lub zrealizować ją samemu! Chcesz robić we własnym zakresie? Zadbaj jednak o pomoc - przy tworzeniu dużych konstrukcji praca w pojedynkę może nierealna a nawet niebezpieczna! Potrzebujesz conajmniej dwóch osób, najlepiej płci męskiej - do potrzymania, podania, uniesienia... oraz conajmniej jednej żony (najlepiej takiej jak JA) - do wskazywania (wytykania) palcem! Do tego dobry bezawaryjny sprzęt - i możesz zacząć działać! 
  5. Ostatni szlif - na koniec zawsze zostają drobne elementy do dopieszczenia czy poprawki. Nigdy nie odkładaj tego na później - bo przyzwyczaisz się do tego, lub zapomniesz. Wszystko rób od ręki... 


Zebraliśmy zatem ekipę. Zebraliśmy sprzęt. Przyjechał zamówiony towar. I działaliśmy!  Poniżej realizacja działań! 5 kroków do stworzenia pergoli + krótki opis, który przedstawi Wam kolejne działania.

1. Przygotowanie drewna - szlifowanie, malowanie impregnatem, koloryzowanie. 
Każdy drewniany element należy odtłuścić i wygładzić - to ważny etap przed rozpoczęciem impregnacji.Następnie należy nałożyć warstwę impregnat ochronny - gruntujący, zapewniający pełną ochronę biologiczną drewna, czyli skuteczną ochronę przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna.
Użyliśmy w tym celu produktu Vidaron V01. Warstwy - 2.
Do kolejnego etapu, czyli malowania użyliśmy również produktu Vidaron - Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, czyli nowoczesny impregnat zawierający Teflon™ surface protector, przeznaczony do zabezpieczania surowego drewna i materiałów drewnopochodnych. Dostępny w różnych pojemnościach i wariantach kolorystycznych. Warstwy - 2.2. Ustawienie głównej konstrukcji na wcześniej przygotowanych fundamentach. 
Ważną rzeczą jest, by odizolować elementy od podłoża. Przygotowaliśmy wiec 4 małe fundamenty, na których postawione zostały główne belki konstrukcyjne pergoli. Belki drewniane łączone były ze sobą kątownikami oraz wkrętami do elementów konstrukcyjnych - ważna uwaga! od wewnątrz, co zostało zamaskowane listwami. By zapewnić stabilność konstrukcji w pierwszych etapach jej tworzenia, warto podeprzeć ją innymi elementami drewnianymi.

3. Montaż listw bocznych i sufitowych
Każda z przygotowanych wcześniej listw po wyschnięciu została zamontowana do głównej konstrukcji pergoli od wewnątrz - maskując tym samym wszystkie łączenia. Dobrze jest skorzystać ze ścisków, które podtrzymają nam długie listwy podczas montażu. Należy wybrać odległość między jedną a drugą listwą wykorzystując do tego przedmiot, o konkretnej szerokości. Nam posłużyła do tego cienka listewka o grubości 1cm. Im mniejsza odległość między listwami - tym większe zacienienie i lepsza bariera dla wiatru.
4. Docinanie listew bocznych na konkretny wymiar. 
Dopiero po montażu listew bocznych docinamy je na wymiar pergoli używając do tego celu szlifierki kątowej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pojawia się minimalne różnice w długości listew widoczne po zamontowaniu.

5. Ostatnie poprawki. 
Tarczami ściernymi szlifujemy brzegi listew, zamalowujemy. Urządzamy! 

drewno - 1000zł 
fundament - 100zł
wkręty/śruby - 200zł
produkty do impregnacji - 400zł

Chcecie zobaczyć efekt końcowy i aranżację? Poczekaj! Posprzątamy, wpadniemy na zakupy,  urządzimy się i na pewno przygotuję dla Was wpis! Najpierw jednak znów muszę zajrzeć do mojego wirtualnego "doradcy".  


Brak komentarzy

Prześlij komentarz