Co powinno wiedzieć dziecko, by jego wakacje były bezpieczne?

Uświadomić trzeba je, co mogą, a czego nie!


Zakończenie roku szkolnego.  Pani Dyrektor naszej szkoły życzyła wszystkim dzieciom bezpiecznych wakacji. Bez niespodzianek! Bez zbędnych przygód! Bez pamiątek na całe życie! I słusznie zwróciła naszą uwagę na niezwykle istotną rzecz! Jedni z wakacji przywożą muszle, kolejne magnesy na lodówkę albo album pełen zdjęć, inni - gips, blizny albo wypis ze szpitala.  Chociaż takich sytuacji nigdy nie bierzemy pod uwagę - zdarzają się. Co zrobić, by nasze dzieci wracały do domu zdrowe, i bez niechcianych pamiątek? Uświadamiać je!


Wakacje kojarzą się ze swobodą, z wodą, z wiatrem we włosach, upalnymi dniami. Dzieci bawią się ze zwierzętami, owadów jest coraz więcej i ciągle poznając nowe miejsca. Nie brakuje okazji do upadków, ocierane są odsłonięte kolana i łokcie. Ktoś powie: "gdyby kózka nie skakała..." to by nudne życie miała! Bo to dzieciństwo! Ono musi się rządzić swoimi prawami. Nie ma przecież dziecka, które nie przewróciło się jeżdżąc na rowerze, czy grają biegając w berka. Chociaż najczęściej kończy się na kolorowym plasterku, który dla dziecka trofeum i odznaką się staje - sama przeżyłam więcej. Kto mnie zna, ten wie, ileż to razy gips na ręce nosiłam - choć nie byłam dzieckiem, które było wszędzie. Przypadek? :)

Nikomu nie życząc takich przeżyć, złamań, szyć i prześwietleń nim wypuścimy dzieci z domu, wyjedziemy na wakacje - uświadommy je, że:
 1. absolutnie nigdy nie można wybiegać na jezdnię! Niezależnie od tego, czy to w obcym miejscu, czy wokół domu. Uwagę zwrócić również trzeba na parkingi - dziecko musi trzymać się jak najbliżej auta i rodzica.
 2. ostrożność przede wszystkim! Niezależnie czy to na placu zabaw, hulajnodze czy biegając
 3. zawsze trzymać się z dala od huśtawek - zwłaszcza, gdy ktoś z niej korzysta
 4. nie można zbliżać się do nieznajomych zwierząt! Gdy atakuje pies - nie można uciekać! Trzeba przyjąć pozycję na "żółwika" kuląc się chować twarz i uszy w ręce.
 5. Na rower zawsze wsiadać z kaskiem - zwłaszcza, gdy podczas jazdy nie ma asekuracji rodzica
 6. nie rozmawiać z nieznajomymi - nawet, gdy wydają się mili
 7. mieć zawsze zawiązane sznurówki butów - gdy rozwiążą się, przerwać zabawę i zawiązać je
 8. nigdy nie wchodzić do wody bez opieki dorosłego, a na łódce pływać tylko w kamizelce ratunkowej
 9. nie zbliżać się do ogniska, grilla czy kominka
 10. nie jeść nieznanych owoców i warzyw, a gdy pije się - zerkać czy w butelce nie znajduje się osa
 11. bezwzględnie słuchać rodziców! nie oddalać się
 12. krzyczeć!! zawsze krzyczeć w niebezpieczeństwie!

Jeśli pominęłam coś - popraw mnie. Co możesz jeszcze zrobić? PILNUJ! Pilnuj, bo nigdy nie wiesz, na jaki pomysł mogą wpaść dzieci, czym zaskoczyć. Nie spuszczaj z oka w nieznanych miejscach, kontroluj i naucz się udzielania pierwszej pomocy, choć mam głęboką nadzieję, że nigdy nie będzie Ci to potrzebne!Brak komentarzy

Prześlij komentarz